1-PYRROLIDINECARBONYL CHLORIDE
- CAS NO.:1192-63-8
- Empirical Formula: C5H8ClNO
- Molecular Weight: 133.58
- MDL number: MFCD00051321
- EINECS: 214-758-7
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-01-13 11:13:25
What is 1-PYRROLIDINECARBONYL CHLORIDE?
Chemical properties
CLEAR COLOURLESS TO LIGHT YELLOW LIQUID
The Uses of 1-PYRROLIDINECARBONYL CHLORIDE
1-Pyrrolidinecarbonyl chloride was used in the synthesis of (S)-4-(2-(((benzyloxy)carbonyl)amino)-3-methoxy-3-oxopropyl)phenyl pyrrolidine-1-carboxylate.
Properties of 1-PYRROLIDINECARBONYL CHLORIDE
| Boiling point: | 104-106 °C/14 mmHg (lit.) |
| Density | 1.209 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 208 °F |
| storage temp. | -20°C |
| form | Liquid |
| pka | -1.85±0.20(Predicted) |
| color | Clear colorless to light yellow |
| Water Solubility | It reacts with water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 110281 |
| CAS DataBase Reference | 1192-63-8(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | 1-Pyrrolidinecarbonyl chloride (1192-63-8) |
Safety information for 1-PYRROLIDINECARBONYL CHLORIDE
| Signal word | Danger |
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 |
| GHS Hazard Statements |
H314:Skin corrosion/irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P363:Wash contaminated clothing before reuse. P303+P361+P353:IF ON SKIN (or hair): Remove/Take off Immediately all contaminated clothing. Rinse SKIN with water/shower. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P405:Store locked up. |
Computed Descriptors for 1-PYRROLIDINECARBONYL CHLORIDE
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran







![(R)-N-[(phenylmethoxy)carbonyl]-2-pyrrolidinecarbonyl chloride](https://img.chemicalbook.in/CAS/GIF/61350-62-7.gif)
You may like
-
1-Pyrrolidinecarbonyl chloride CAS 1192-63-8View Details
1192-63-8 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

