778277-15-9
Product Name:
GNF5
Formula:
C20H17F3N4O3
Synonyms:
N-(2-Hydroxyethyl)-3-(6-(4-(trifluoromethoxy)phenylamino)pyrimidin-4-yl)benzamide
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 |
| GHS Hazard Statements |
H301:Acute toxicity,oral H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 418.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 418.12527490 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 418.12527490 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 544 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

