778270-11-4
Product Name:
GNF-2
Formula:
C18H13F3N4O2
Synonyms:
(3-(6)-(4-Trifluoromethoxy-phenylamino)-pyrimidin-4-yl)-benzamide, GNF-2, Abl Inhibitor I;3-[6-[[4-(Trifluoromethoxy)phenyl]amino]-4-pyrimidinyl]benzamide;Bcr-abl Inhibitor - CAS 778270-11-4 - Calbiochem
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 374.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 374.09906016 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 374.09906016 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 90.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 498 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
3-[6-[4-(trifluoromethoxy)anilino]-4-pyrimidinyl]benzamide is a member of pyrimidines.

