839706-07-9
Product Name:
BenzaMide, N-[3-[1,4-dihydro-1-Methyl-7-[(6-Methyl-3-pyridinyl)aMino]-2-oxopyriMido[4,5-d]pyriMidin-3(2H)-yl]-4-Methylphenyl]-3-(trifluoroMethyl)-
Formula:
C28H24F3N7O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 547.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 547.19435752 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 547.19435752 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 103 Ų |
| Heavy Atom Count | 40 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 908 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
