2022956-54-1
Product Name:
Tau Peptide (45-73) (Exon 2/Insert 1 Domain)
Formula:
C120H189N31O57
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 3092.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 47 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 64 |
| Rotatable Bond Count | 94 |
| Exact Mass | 3091.2805771 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 3090.2772222 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 1450 Ų |
| Heavy Atom Count | 215 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 7190 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 32 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
