1322695-34-0
Product Name:
Tau Peptide (74-102) (Exon 3/Insert 2 Domain)
Formula:
C124H198N34O46
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 3015.1 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 40 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 54 |
| Rotatable Bond Count | 88 |
| Exact Mass | 3014.4161635 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 3013.4128087 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 1290 Ų |
| Heavy Atom Count | 211 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 7020 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 31 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
