2022956-56-3
Product Name:
Acetyl-Tau Peptide (244-274) (Repeat 1 Domain)
Formula:
C143H240N42O45S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 3413.8 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 45 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 57 |
| Rotatable Bond Count | 110 |
| Exact Mass | 3412.7465635 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 3411.7432086 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 1450 Ų |
| Heavy Atom Count | 238 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 7760 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 30 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
