(1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone
Synonym(s):(1R,2R,5R)-2-Hydroxy-2,6,6-trimethylbicyclo[3.1.1]heptan-3-one
- CAS NO.:24047-72-1
- Empirical Formula: C10H16O2
- Molecular Weight: 168.23
- MDL number: MFCD00191522
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 00:47:39
What is (1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone?
Chemical properties
(1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone is white Crystalline Solid
The Uses of (1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone
(1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone is a useful chiral auxillary for synthesis
The Uses of (1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone
An essential oil from Hyssopus officinalis L. and Cymbopogon jwarancusa (Jones) Schult. It is used in cosmetics.
Properties of (1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone
| Melting point: | 37-39 °C (lit.) |
| Boiling point: | 245 °C (lit.) |
| Density | 1.059 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | 33 ° (C=0.5, CHCl3) |
| Flash point: | 224 °F |
| storage temp. | Sealed in dry,Room Temperature |
| solubility | Acetone (Slightly), Chloroform (Slightly), Ethyl Acetate (Slightly), Methanol (S |
| form | Oil |
| pka | 12.93±0.40(Predicted) |
| color | Colourless to Pale Yellow |
| optical activity | [α]20/D +39°, c = 0.5 in chloroform |
| BRN | 2249018 |
| CAS DataBase Reference | 24047-72-1(CAS DataBase Reference) |
Safety information for (1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P233:Keep container tightly closed. P260:Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P304:IF INHALED: P312:Call a POISON CENTER or doctor/physician if you feel unwell. P321:Specific treatment (see … on this label). P340:Remove victim to fresh air and keep at rest in a position comfortable for breathing. P362:Take off contaminated clothing and wash before reuse. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P304+P340:IF INHALED: Remove victim to fresh air and Keep at rest in a position comfortable for breathing. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. P403:Store in a well-ventilated place. P405:Store locked up. P403+P233:Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. P501:Dispose of contents/container to..… |
Computed Descriptors for (1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran






You may like
-
(1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone CAS 24047-72-1View Details
24047-72-1 -
(1R,2R,5R)-(+)-2-Hydroxy-3-pinanone CAS 24047-72-1View Details
24047-72-1 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

