1,4-Difluorobenzene
- CAS NO.:540-36-3
- Empirical Formula: C6H4F2
- Molecular Weight: 114.09
- MDL number: MFCD00000344
- EINECS: 208-742-9
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-20 15:44:27
What is 1,4-Difluorobenzene?
Chemical properties
Clear colorless to light yellow liquid
The Uses of 1,4-Difluorobenzene
1,4-Difluorobenzene is used in method for production of prepolymers containing Polyoxymethylene block.
Definition
ChEBI: 1,4-difluorobenzene is a difluorobenzene.
Properties of 1,4-Difluorobenzene
| Melting point: | -13 °C (lit.) |
| Boiling point: | 88-89 °C (lit.) |
| Density | 1.11 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 36 °F |
| storage temp. | room temp |
| solubility | 1.2g/l |
| form | Liquid |
| Specific Gravity | 1.110 |
| color | Clear colorless to slightly yellow |
| Merck | 14,3148 |
| BRN | 1904541 |
| Dielectric constant | 2.2599999999999998 |
| CAS DataBase Reference | 540-36-3(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1,4-difluoro-(540-36-3) |
| EPA Substance Registry System | 1,4-Difluorobenzene (540-36-3) |
Safety information for 1,4-Difluorobenzene
| Signal word | Danger |
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 |
| GHS Hazard Statements |
H225:Flammable liquids |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. |
Computed Descriptors for 1,4-Difluorobenzene
| InChIKey | QUGUFLJIAFISSW-UHFFFAOYSA-N |
1,4-Difluorobenzene manufacturer
ASM Organics
Andhra Pradesh
Phone:91-9866122393
Whatsapp: 91-9866122393
product: 1,4-Difluorobenzene
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
540-36-3 99%View Details
540-36-3 -
1,4-Difluorobenzene CAS 540-36-3View Details
540-36-3 -
1,4-Difluorobenzene CAS 540-36-3View Details
540-36-3 -
1,4-Difluorobenzene CAS 540-36-3View Details
540-36-3 -
1, 4 Difluorobenzene(540-36-3), 5kgView Details
540-36-3 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

