1,3,5-Triisopropylbenzene
- CAS NO.:717-74-8
- Empirical Formula: C15H24
- Molecular Weight: 204.35
- MDL number: MFCD00008890
- EINECS: 211-941-3
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 03:06:51
What is 1,3,5-Triisopropylbenzene?
Description
1,3,5-Triisopropylbenzene is a versatile compound that has several applications in various industries. It is commonly used as a fuel and fuel additive, as well as in lubricants and lubricant additives. Additionally, it is utilized in the production of 2,4,6-triisopropyl-benzenesulfonyl chloride. This compound is also effective as a swelling agent in the synthesis of mesoporous silica with hexagonal pores. Furthermore, it serves as a micelle expander in the creation of magnetic mesoporous silica nanoparticles.
Chemical properties
Clear colorless liquid
The Uses of 1,3,5-Triisopropylbenzene
1,3,5-Triisopropylbenzene can be usually used as swelling agent during the synthesis of mesoporous silicas with two-dimensional hexagonal pores,also used as micelle expander in the synthesis of highly ordered mesoporous SBA-15 silica and magnetic mesoporous silica nanoparticles.
The Uses of 1,3,5-Triisopropylbenzene
1,3,5-Triisopropylbenzene is used as a micelle expander in hybrid periodic mesoporous organosilica designed to improve the properties of immobilized enzymes.
Flammability and Explosibility
Not classified
Properties of 1,3,5-Triisopropylbenzene
| Melting point: | -14--11°C |
| Boiling point: | 232-236 °C (lit.) |
| Density | 0.845 g/mL at 25 °C (lit.) |
| vapor pressure | 0.91Pa at 25℃ |
| refractive index | n |
| Flash point: | 188 °F |
| storage temp. | Store below +30°C. |
| form | Liquid |
| color | Clear colorless |
| Specific Gravity | 0.845 |
| Water Solubility | Immiscible with water. |
| BRN | 1862750 |
| CAS DataBase Reference | 717-74-8(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1,3,5-tris(1-methylethyl)-(717-74-8) |
| EPA Substance Registry System | 1,3,5-Triisopropylbenzene (717-74-8) |
Safety information for 1,3,5-Triisopropylbenzene
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H227:Flammable liquids |
| Precautionary Statement Codes |
P403+P235:Store in a well-ventilated place. Keep cool. |
Computed Descriptors for 1,3,5-Triisopropylbenzene
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
717-74-8 2,4,6-Triisopropylbenzene 99%View Details
717-74-8 -
1,3,5-Triisopropylbenzene CAS 717-74-8View Details
717-74-8 -
1,3,5-Triisopropylbenzene, 95% CAS 717-74-8View Details
717-74-8 -
1,3,5-Triisopropylbenzene CAS 717-74-8View Details
717-74-8 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1

