1,3,5-TRIETHYLBENZENE
- CAS NO.:102-25-0
- Empirical Formula: C12H18
- Molecular Weight: 162.27
- MDL number: MFCD00009261
- EINECS: 203-017-3
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-27 23:05:30
What is 1,3,5-TRIETHYLBENZENE?
The Uses of 1,3,5-TRIETHYLBENZENE
1,3,5-Triethylbenzene was used as a supramoelcular template to organize molecular-recognition elements. It was also used to synthesize a series of di- and trinucleating ligands.
Purification Methods
For separation from a commercial mixture see Dillingham and Reid [J Am Chem Soc 60 2606 1938]. [Beilstein 5 IV 133.]
Properties of 1,3,5-TRIETHYLBENZENE
| Melting point: | -66 °C |
| Boiling point: | 215 °C (lit.) |
| Density | 0.862 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 178 °F |
| storage temp. | Sealed in dry,Room Temperature |
| form | clear liquid |
| color | Colorless to Almost colorless |
| Water Solubility | Insoluble in water. Soluble in alcohol, ether. |
| BRN | 2039481 |
| CAS DataBase Reference | 102-25-0(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 1,3,5-triethyl- (102-25-0) |
Safety information for 1,3,5-TRIETHYLBENZENE
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H413:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. |
Computed Descriptors for 1,3,5-TRIETHYLBENZENE
| InChIKey | WJYMPXJVHNDZHD-UHFFFAOYSA-N |
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1,3,5-Triethylbenzene CAS 102-25-0View Details
102-25-0 -
1,3,5-Triethylbenzene CAS 102-25-0View Details
102-25-0 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

