1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane
- CAS NO.:354-51-8
- Empirical Formula: C2Br2ClF3
- Molecular Weight: 276.28
- MDL number: MFCD00039316
- EINECS: 206-562-5
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 04:11:34
What is 1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane?
The Uses of 1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane
1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane (BCTFE) is an important fluorine-containing organic intermediate that can be used in pesticides, medicines, materials and other fields.
Synthesis
In a 250ml three-necked round-bottomed flask, add 100g of 1,2-dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane and 100g of liquid bromine (0.626mol), and magnetically stir the reaction system at 25°C. Stir. Slowly pass chlorotrifluoroethylene gas into the reaction system until the red-brown color of the reaction system fades. After the reaction was completed, insoluble impurities were removed by suction filtration, and the solution was purged with nitrogen to remove excess chlorotrifluoroethylene to obtain 266.21g of a colorless transparent liquid (1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane).
Properties of 1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane
| Melting point: | -72,9°C |
| Boiling point: | 93-94°C |
| Density | 2,248 g/cm3 |
| refractive index | 1.4275 |
| form | liquid |
| color | colorless |
| Specific Gravity | 2.2478 |
| InChI | InChI=1S/C2Br2ClF3/c3-1(5,6)2(4,7)8 |
| CAS DataBase Reference | 354-51-8(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | 1-Chloro-1,2-dibromo-1,2,2-trifluoro ethane(354-51-8) |
Safety information for 1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P304+P340:IF INHALED: Remove victim to fresh air and Keep at rest in a position comfortable for breathing. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P405:Store locked up. |
Computed Descriptors for 1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane
| InChIKey | OVZATIUQXBLIQT-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | C(Br)(Cl)(F)C(Br)(F)F |
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1,2-Dibromo-1-chloro-1,2,2-trifluoroethane CAS 354-51-8View Details
354-51-8 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1

