1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene
Synonym(s):1-Cyclopentenyloxytrimethylsilane;Cyclopentanone enol trimethyl silyl ether
- CAS NO.:19980-43-9
- Empirical Formula: C8H16OSi
- Molecular Weight: 156.3
- MDL number: MFCD00001395
- EINECS: 243-448-4
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-01-13 11:22:49
What is 1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene?
Chemical properties
Clear light yellow liquid
The Uses of 1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene
1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene may be used in chemical synthesis studies.
Purification Methods
If too impure as seen by the NMR spectrum, then dissolve it in 10 volumes of pentane, shake with cold NaHCO3 (3 x 500mL), then 1.5M HCl (200mL) and aqueous NaHCO3 (200mL) again, dry (Na2SO4), filter, evaporate and distil it through a short Vigreux column (p 11). 1H NMR: (CDCl3) : 0.21 (s, 9H), 1.55 (m, 2H), 1.69 (m, 2H), 2.05 (br d, 4H) and 4.88 (br s, 1H). GLPC in a 6ft x 1/8inch with 3% SP2100 on 100-120 mesh Supelcoport column should give one peak. Store dry. [For the cyclohexene analogue see Varghese et al. Org Synth Coll Vol VIII 460 1993.]
Properties of 1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene
| Boiling point: | 45 °C/11 mmHg (lit.) |
| Density | 0.878 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 101 °F |
| storage temp. | −20°C |
| form | clear liquid |
| color | Colorless to Light yellow to Light orange |
| Specific Gravity | 0.878 |
| Hydrolytic Sensitivity | 7: reacts slowly with moisture/water |
| BRN | 385956 |
| CAS DataBase Reference | 19980-43-9(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Silane, (1-cyclopenten-1-yloxy)trimethyl- (19980-43-9) |
Safety information for 1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H226:Flammable liquids H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
Computed Descriptors for 1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1-(Trimethylsilyloxy)cyclopentene CAS 19980-43-9View Details
19980-43-9 -
1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene CAS 19980-43-9View Details
19980-43-9 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.


