1-Naphthalenemethanol
- CAS NO.:4780-79-4
- Empirical Formula: C11H10O
- Molecular Weight: 158.2
- MDL number: MFCD00004044
- EINECS: 225-324-1
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-20 15:44:34
What is 1-Naphthalenemethanol?
Chemical properties
yellowish fine crystalline powder
The Uses of 1-Naphthalenemethanol
1-Naphthalenemethanol was used to investigate UV photooxidation of 1-methylnaphthalene in the presence of dry or humid air.
Definition
ChEBI: A naphthylmethanol that is methanol in which one of the hydrogens of the methyl group is replaced by a naphthalen-1-yl group.
Synthesis Reference(s)
Tetrahedron Letters, 34, p. 4893, 1993 DOI: 10.1016/S0040-4039(00)74039-1
General Description
3′-Phosphoadenylyl sulfate dependent sulfation of 1-naphthalenemethanol catalyzed by isoenzyme of arylsulfotransferase has been studied. 1-Naphthalenemethanol is an intermediate photolysis product of 1-napthaleneacetic acid.
Properties of 1-Naphthalenemethanol
| Melting point: | 61-63 °C (lit.) |
| Boiling point: | 301 °C/715 mmHg (lit.) |
| Density | 1.1039 |
| refractive index | 1.5440 (estimate) |
| Flash point: | 301°C/715mm |
| storage temp. | Sealed in dry,Room Temperature |
| solubility | soluble in Methanol |
| pka | 14.22±0.10(Predicted) |
| form | Fine Crystalline Powder |
| color | Yellow |
| BRN | 2042532 |
| CAS DataBase Reference | 4780-79-4(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | 1-Naphthalenemethanol(4780-79-4) |
Safety information for 1-Naphthalenemethanol
Computed Descriptors for 1-Naphthalenemethanol
| InChIKey | PBLNHHSDYFYZNC-UHFFFAOYSA-N |
1-Naphthalenemethanol manufacturer
SAKEM LLP
1Y
Phone:+91-9676889998
Whatsapp: +91-9676889998
product: 1-Hydroxymethyl Naphthalene 4780-79-4 98%
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
4780-79-4 1-hydroxymethyl naphthalene 98%View Details
4780-79-4 -
1-Naphthalenemethanol CAS 4780-79-4View Details
4780-79-4 -
1-Naphthalenemethanol CAS 4780-79-4View Details
4780-79-4 -
1-Naphthalenemethanol CAS 4780-79-4View Details
4780-79-4 -
1-Hydroxymethyl Naphthalene 4780-79-4 98%View Details
4780-79-4 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
