1-Isopropyl-4-piperidone
- CAS NO.:5355-68-0
- Empirical Formula: C8H15NO
- Molecular Weight: 141.21
- MDL number: MFCD00038035
- EINECS: 226-339-6
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2025-07-24 18:12:19
What is 1-Isopropyl-4-piperidone?
Chemical properties
CLEAR YELLOW TO BROWN LIQUID
The Uses of 1-Isopropyl-4-piperidone
Used as a pharmaceutical intermediate.
Synthesis
Preparation of 1-Isopropyl-4-piperidone: Potassium carbonate (4.2 g, 31.1 mmol) was added into a solution of isopropylamine (2.1 mL, 3.3 mmol) in ethanol (10 mL) and the resulting mixture was heated at 75 °C. A solution of 1,1-dimethyl-4-oxopiperidinium iodide (4.0 g, 15.5 mmol) in water (5 mL) was added over a period of 30 minutes. The reaction mixture was stirred 1 hour at 75 °C, and then 12 hours at room temperature. The reaction mixture was concentrated under reduced pressure. The residue was taken up with water (25 mL) and extracted with dichloromethane (25 mL). The organic layer was dried (Na2SO4) and concentrated under vacuum. a colourless oil (1.5 g, 69 %). 1H NMR (DMSO-d6, 400 MHz): δ 2.89-2.83 (m, 1 H), 2.67 (t, J=5.9 Hz, 4H), 2.29 (t, J=5.9 Hz, 4H), 0.98 (d, J=6.5 Hz, 6H). LCMS (Method C): Mass found (M+ 142.2), Rt (min): 0.63, Area (%): 99.4 (Max. Chrom.).
Properties of 1-Isopropyl-4-piperidone
| Melting point: | 105-105.5 °C |
| Boiling point: | 100-101 °C (27 mmHg) |
| Density | 0.95 |
| refractive index | 1.465-1.467 |
| Flash point: | 100-101°C/27mm |
| storage temp. | under inert gas (nitrogen or Argon) at 2-8°C |
| form | clear liquid |
| pka | 8.18±0.20(Predicted) |
| color | Colorless to Brown |
| BRN | 107857 |
| InChI | InChI=1S/C8H15NO/c1-7(2)9-5-3-8(10)4-6-9/h7H,3-6H2,1-2H3 |
| CAS DataBase Reference | 5355-68-0(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | N-isopropyl-4-piperidone(5355-68-0) |
Safety information for 1-Isopropyl-4-piperidone
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P304+P340:IF INHALED: Remove victim to fresh air and Keep at rest in a position comfortable for breathing. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P405:Store locked up. |
Computed Descriptors for 1-Isopropyl-4-piperidone
| InChIKey | CCDBCHAQIXKJCG-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | N1(C(C)C)CCC(=O)CC1 |
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1-Isopropyl-4-piperidone 98%View Details -
1-Isopropyl-4-piperidone CAS 5355-68-0View Details
5355-68-0 -
1-ISOPROPYL-4-PIPERIDONE CAS 5355-68-0View Details
5355-68-0 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1

