1-ACETOXY-2-METHOXY-4-(1-PROPENYL)BENZENE
Synonym(s):NSC 46121
- CAS NO.:93-29-8
- Empirical Formula: C12H14O3
- Molecular Weight: 206.24
- MDL number: MFCD00026984
- EINECS: 202-236-1
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 05:12:12
What is 1-ACETOXY-2-METHOXY-4-(1-PROPENYL)BENZENE?
Description
Isoeugenyl acetate has a weak, rose-carnation, somewhat spicy odor and an initially burning, then sweet taste. Can be prepared from isoeugenol and acetic acid by esterification.
Chemical properties
White solid
Chemical properties
Isoeugenyl acetate has a weak, rose–carnation, somewhat spicy, clove-like odor and an initially burning, then sweet, taste.
Occurrence
Has apparently not been reported to occur in nature
The Uses of 1-ACETOXY-2-METHOXY-4-(1-PROPENYL)BENZENE
Isoeugenyl acetate is a useful building block extracted from the essential oils of Alpinia galanga and Zingiber officinale. Isoeugenyl acetate has antibacterial properties towards B. subtilis, E. coli and S. aureus.
Preparation
From isoeugenol and acetic acid by esterification.
Definition
ChEBI: Isoeugenol acetate is a phenylpropanoid that is the acetate ester of trans-isoeugenol. It is a phenylpropanoid, a monomethoxybenzene and a member of phenyl acetates. It is functionally related to a trans-isoeugenol.
Safety Profile
Moderately toxic by ingestion. Combustible liquid. When heated to decomposition it emits acrid smoke and irritating fumes.
Metabolism
The hydrolysis of ester linkages of foreign compounds may be catalysed by many different esterases, which are to be found in all animals and bacteria and which generally have a low degree of substrate specificity(Parke, 1968).
Properties of 1-ACETOXY-2-METHOXY-4-(1-PROPENYL)BENZENE
| Melting point: | 79-81 °C (lit.) |
| Boiling point: | 283 °C |
| Density | 1.1492 (rough estimate) |
| refractive index | 1.5080 (estimate) |
| FEMA | 2470 | ISOEUGENYL ACETATE |
| Flash point: | 153°F |
| storage temp. | -20°C |
| solubility | Chloroform (Slightly), Methanol (Slightly) |
| form | Solid |
| color | White crystals |
| Odor | clove odor |
| JECFA Number | 1262 |
| Stability: | Hygroscopic, Light Sensitive |
| CAS DataBase Reference | 93-29-8(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Phenol, 2-methoxy-4-(1-propenyl)-, acetate(93-29-8) |
| EPA Substance Registry System | Phenol, 2-methoxy-4-(1-propenyl)-, acetate (93-29-8) |
Safety information for 1-ACETOXY-2-METHOXY-4-(1-PROPENYL)BENZENE
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
Computed Descriptors for 1-ACETOXY-2-METHOXY-4-(1-PROPENYL)BENZENE
1-ACETOXY-2-METHOXY-4-(1-PROPENYL)BENZENE manufacturer
Krystal Tech
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
93-29-8 2-Methoxy-4-prop-1-enylphenyl acetate 98%View Details
93-29-8 -
93-29-8 99%View Details
93-29-8 -
Isoeugenyl acetate CAS 93-29-8View Details
93-29-8 -
Isoeugenyl acetate CAS 93-29-8View Details
93-29-8 -
Acetyl Iso Eugenol (CAS NO 93-29-8)View Details
93-29-8 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1

