1-(2-Methylphenyl)piperazine
- CAS NO.:39512-51-1
- Empirical Formula: C11H16N2
- Molecular Weight: 176.26
- MDL number: MFCD00040729
- EINECS: 254-481-9
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 01:16:01
What is 1-(2-Methylphenyl)piperazine?
Chemical properties
off-white crystalline powder or crystals
Properties of 1-(2-Methylphenyl)piperazine
| Melting point: | 48-52 °C |
| Boiling point: | 136 °C |
| Density | 1.012±0.06 g/cm3(Predicted) |
| solubility | soluble in Methanol |
| pka | 8.95±0.10(Predicted) |
| form | Low Melting Mass, Crystals or Crystalline Powder |
| color | Off-white to light yellow |
| Stability: | Air Sensitive |
| CAS DataBase Reference | 39512-51-1(CAS DataBase Reference) |
Safety information for 1-(2-Methylphenyl)piperazine
| Signal word | Danger |
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 |
| GHS Hazard Statements |
H314:Skin corrosion/irritation H318:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P301+P330+P331:IF SWALLOWED: Rinse mouth. Do NOT induce vomiting. P303+P361+P353:IF ON SKIN (or hair): Remove/Take off Immediately all contaminated clothing. Rinse SKIN with water/shower. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P405:Store locked up. |
Computed Descriptors for 1-(2-Methylphenyl)piperazine
1-(2-Methylphenyl)piperazine manufacturer
Lorven Biologics Pvt Ltd
1Y
Phone:+91-8884110005
Whatsapp: +91-8884110005
product: 1-(o-Tolyl) Piperazine 39512-51-1 98%
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1-(o-Tolyl)-piperazine 39512-51-1 98%View Details
39512-51-1 -
1-(o-Tolyl)piperazine CAS 39512-51-1View Details
39512-51-1 -
1-(o-Tolyl) Piperazine 39512-51-1 98%View Details
39512-51-1 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

