α-Naphthoflavone
Synonym(s):7,8-Benzoflavone;alpha-Naphthoflavone
- CAS NO.:604-59-1
- Empirical Formula: C19H12O2
- Molecular Weight: 272.3
- MDL number: MFCD00004985
- EINECS: 210-071-1
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-24 14:58:38
What is α-Naphthoflavone?
Chemical properties
yellow powder
The Uses of α-Naphthoflavone
The aryl hydrocarbon receptor (AhR) is a ligand-activated transcription factor that promotes the expression of phase I and II xenobiotic chemical metabolizing enzyme genes, including the cytochrome P450 (CYP) isoforms CYP1A1 and CYP1A2. α-Naphthoflavone is a flavone that modulates xenobiotic metabolism at several points. It antagonizes AhR, blocking the expression of phase I and II genes at nanomolar concentrations, although it can agonize AhR at higher concentrations (10 μM). α-Naphthoflavone inhibits CYP19 (aromatase), CYP1A1, CYP1A2, and CYP1B1 (IC50s = 500, 60, 6, and 5 nM, respectively), whereas it activates CYP3A4 (Kd = 7.4 μM). Dietary α-naphthoflavone can contribute to carcinogenesis in the presence of synthetic estrogens.[Cayman Chemical]
The Uses of α-Naphthoflavone
α-Naphthylflavone is a flavenoid compound that acts on μ-opioid receptors in the treatment of pain. Also acts as a non-steroidal aromatase inhibitor used in breast cancer therapy.
What are the applications of Application
α-Naphthoflavone is an aryl hydrocarbon receptor inhibitor
Definition
ChEBI: An extended flavonoid resulting from the formal fusion of a benzene ring with the h side of flavone. A synthetic compound, it is an inhibitor of aromatase (EC 1.14.14.14).
Purification Methods
Recrystallise the flavone from EtOH or aqueous EtOH. [IR: Cramer & Windel Chem Ber 89 354 1956, UV Pillon & Massicot Bull Soc Chim Fr 26 1954, Smith J Chem Soc 542
Properties of α-Naphthoflavone
| Melting point: | 153-157 °C (lit.) |
| Boiling point: | 375.35°C (rough estimate) |
| Density | 1.1382 (rough estimate) |
| refractive index | 1.5510 (estimate) |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Chloroform (Slightly), Ethyl Acetate (Slightly) |
| form | Crystalline Powder or Crystals |
| color | yellow |
| BRN | 210862 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| CAS DataBase Reference | 604-59-1(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | 4H-Naphtho[1,2-b]pyran-4-one, 2-phenyl- (604-59-1) |
Safety information for α-Naphthoflavone
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H413:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P273:Avoid release to the environment. P330:Rinse mouth. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. |
Computed Descriptors for α-Naphthoflavone
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
604-59-1 Alpha-Naphthoflavone(7,8-Benzoflavone) 98%View Details
604-59-1 -
alpha-Naphthoflavone 98%View Details -
604-59-1 alpha-Naphthoflavone 98%View Details
604-59-1 -
a-Naphthoflavone extrapure AR CAS 604-59-1View Details
604-59-1 -
α-Naphthoflavone CAS 604-59-1View Details
604-59-1 -
a-Naphthoflavone AR CAS 604-59-1View Details
604-59-1 -
α-Naphthoflavone CAS 604-59-1View Details
604-59-1 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1

