98968-32-2
Product Name:
2-BENZYLSULFANYL-6-METHYL-[1,2,4]TRIAZOLO[1,5-A]PYRIMIDINE-5,7-DIOL
Formula:
C13H12N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 288.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 288.06809681 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 288.06809681 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 423 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
