98968-26-4
Product Name:
2-BENZYLSULFANYL-[1,2,4]TRIAZOLO[1,5-A]PYRIMIDINE-5,7-DIOL
Formula:
C12H10N4O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 274.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 274.05244675 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 274.05244675 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 384 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
