80792-13-8
Product Name:
TOLUENE-4-SULFONIC ACID DIMETHOXY-PHOSPHORYLMETHYL ESTER
Formula:
C10H15O6PS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 294.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 294.03269637 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 294.03269637 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 385 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
