68746-25-8
Product Name:
2-AMINO-6-TERT-BUTYL-4,5,6,7-TETRAHYDRO-1-BENZOTHIOPHENE-3-CARBOXAMIDE
Formula:
C13H20N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 252.38 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 252.12963444 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 252.12963444 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 97.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 313 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
