380902-66-9
Product Name:
7-TERT-BUTYL-5,6,7,8-TETRAHYDRO-3H-BENZO[4,5]THIENO[2,3-D]PYRIMIDIN-4-ONE
Formula:
C14H18N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 262.37 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 262.11398438 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.11398438 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 388 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
