68281-49-2
Product Name:
ETHYL 6-(TRIFLUOROMETHYL)-3,4-DIHYDRO-2H-1,4-BENZOXAZINE-2-CARBOXYLATE
Formula:
C12H12F3NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 275.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 275.07692773 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 275.07692773 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 335 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
