347-40-0
Product Name:
6-TRIFLUOROMETHYL-3,4-DIHYDRO-2H-BENZO[1,4]OXAZINE HYDROCHLORIDE
Formula:
C9H8F3NO
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 203.16 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 203.05579836 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 203.05579836 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 21.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 207 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

