61481-03-6
Product Name:
4,4'-Diisothiocyano-2,2'-dihydrostilbenedisulfonic Acid
Formula:
C16H12N2O6S4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 456.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 455.95782080 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 455.95782080 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 214 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 779 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
