150321-88-3
Product Name:
4,4'-Diisothiocyanatodihydrostilbene-2,2'-disulfonicaciddisodiumsalt
Formula:
C16H10N2Na2O6S4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 500.5 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 499.92170930 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 499.92170930 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 220 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 752 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
