CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 142 - 144 °C |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 423.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 13 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 423.03275939 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 423.03275939 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 236 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 577 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Glucoiberin is a natural product found in Brassica incana, Brassica rapa, and other organisms with data available.
