15592-36-6
Product Name:
beta-d-Glucopyranose, 1-thio-, 1-[4-(methylsulfonyl)-N-(sulfooxy)butanimidate], monopotassium salt
Formula:
C11H20KNO12S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 477.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 13 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 476.98355546 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 476.98355546 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 245 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 687 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
