509093-47-4
Product Name:
IRAK-1/4 INHIBITOR I
Formula:
C20H21N5O4
Synonyms:
1-(2-(4-Morpholinyl)ethyl)-2-(3-nitrobenzoylamino)benzimidazole;IRAK-1/4 Inhibitor, N-(2-Morpholinylethyl)-2-(3-nitrobenzoylamido)-benzimidazole;N-(1-(2-morpholinoethyl)-1H-benzo[d]imidazol-2-yl)-3-nitrobenzamide, N-(2-Morpholinylethyl)-2-(3-nitrobenzoylamido)-benzimidazole;N-(2-Morpholinylethyl)-2-(3-nitrobenzoylamido)-benzimidazole
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 |
| GHS Hazard Statements |
H301:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 395.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 395.15935417 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 395.15935417 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 580 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

