CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Colourless liquid; Spicy aroma |
|---|---|
| Boiling Point | 139.00 to 140.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Solubility | Insoluble in water |
| Density | 0.884-0.890 |
| Refractive Index | 1.444-1.450 |
| Kovats Retention Index | 883 880 887 881 882 883 885 878 876.5 |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 |
| GHS Hazard Statements |
H226:Flammable liquids |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P233:Keep container tightly closed. P240:Ground/bond container and receiving equipment. P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P303+P361+P353:IF ON SKIN (or hair): Remove/Take off Immediately all contaminated clothing. Rinse SKIN with water/shower. P370+P378:In case of fire: Use … for extinction. P403+P235:Store in a well-ventilated place. Keep cool. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 124.18 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 124.088815002 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 124.088815002 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 13.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 71 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-butylfuran is a member of the class of furans that is furan in which the hydrogen at position 2 is replaced by a butyl group. It is a constituent found in several plant species and some cooked foods. It has a role as a human metabolite, a plant metabolite and a flavouring agent.

