33903-70-7
Product Name:
Pregna-1,4-diene-3,11,20-trione, 17-hydroxy-21-(phosphonooxy)-, disodium salt
Formula:
C21H25Na2O8P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 482.4 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 482.10824331 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 482.10824331 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 144 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 920 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 6 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
