32138-95-7
Product Name:
tris(1-hydroxy-1H-pyridine-2-thionato-O,S)aluminium
Formula:
C15H12AlN3O3S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 405.5 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 404.9856182 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 404.9856182 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 134 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 661 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
