CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Boiling Point | 100 (Zinc salt) |
|---|---|
| Solubility | Soluble in cold water (Zinc salt) |
| Chemical Classes | Other Uses -> Biocides/Disinfectants |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 127.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 127.00918496 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 127.00918496 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 162 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Pyrithione is a pyridinethione that is pyridine-2(1H)-thione in which the hydrogen attached to the nitrogen is replaced by a hydroxy group. It is a Zn(2+) ionophore; the zinc salt is used as an antifungal and antibacterial agent. It has a role as an ionophore. It is a pyridinethione and a monohydroxypyridine. It is a tautomer of a pyridine-2-thiol N-oxide.
