287179-18-4
Product Name:
2-(4(n-Octyloxy)-phenyl]-5-n-butyloxypyrimidine
Formula:
C22H32N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 356.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 356.246378268 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 356.246378268 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 44.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 324 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
