114767-84-9
Product Name:
2[4(-N-OCTYLOXY)-PHENYL)-5-N-OCTYLOXY-PYRIMIDINE
Formula:
C26H40N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 412.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Exact Mass | 412.308978523 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 412.308978523 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 44.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 377 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
