25652-50-0
Product Name:
5-ACETYL-6-METHYL-4-PHENYL-3,4-DIHYDRO-1H-PYRIMIDIN-2-ONE
Formula:
C13H14N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 230.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 230.105527694 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.105527694 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 58.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 368 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
