861212-93-3
Product Name:
4-(2-FLUOROPHENYL)-3-METHYL-3,4-DIHYDRO-1H-INDENO[1,2-D]PYRIMIDINE-2,5-DIONE
Formula:
C18H13FN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 308.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 308.09610582 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 308.09610582 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 573 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
