160489-86-1
Product Name:
H-GLY-LYS-ARG-TYR-LYS-GLN-ARG-VAL-LYS-ASN-LYS-NH2
Formula:
C61H110N24O14
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1403.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -8.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 21 |
| Rotatable Bond Count | 53 |
| Exact Mass | 1402.86333428 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1402.86333428 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 699 Ų |
| Heavy Atom Count | 99 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 2640 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
