114108-84-8
Product Name:
Diethyl(methanesulfonyloxymethyl)phosphonate, 97 %
Formula:
C6H15O6PS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 246.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 246.03269637 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.03269637 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 282 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
