COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 256.39 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 256.23754492 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 256.23754492 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 129 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 215 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Synthalin A is a member of the class of guanidines that is decane having guanidino groups at the 1- and 10-positions. It has a role as a hepatotoxic agent, a hypoglycemic agent and a nephrotoxin. It is a conjugate base of a synthalin A(2+). It derives from a hydride of a decane.
