COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 329.31 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 328.1909004 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 328.1909004 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 129 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 215 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Synthalin is a hydrochloride resulting from the reaction of decamethylenediguanidine with 2 mol eq. of hydrogen chloride. It has a role as a hypoglycemic agent, a nephrotoxin and a hepatotoxic agent. It is a hydrochloride and a guanidinium salt. It contains a synthalin A(2+).
