1,3-DIACETOXYINDOLE
- CAS NO.:16800-67-2
- Empirical Formula: C12H11NO3
- Molecular Weight: 217.22
- MDL number: MFCD00022890
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 04:16:10
What is 1,3-DIACETOXYINDOLE?
Chemical properties
Light Brown Solid
The Uses of 1,3-DIACETOXYINDOLE
1,3-Diacetoxyindole is a useful synthetic intermediate.
The Uses of 1,3-DIACETOXYINDOLE
An indole derivative
Properties of 1,3-DIACETOXYINDOLE
| Melting point: | 80 °C |
| Boiling point: | 345.3±15.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.21±0.1 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | Sealed in dry,2-8°C |
| solubility | Chloroform, Ethyl Acetate, Methanol |
| form | Solid |
| color | Light Brown |
| CAS DataBase Reference | 16800-67-2(CAS DataBase Reference) |
Safety information for 1,3-DIACETOXYINDOLE
Computed Descriptors for 1,3-DIACETOXYINDOLE
1,3-DIACETOXYINDOLE manufacturer
Siri Organics
Hyderabad
Phone:91-9490021226
Whatsapp: 91-9490021226
product: 1-Acetyl-3-indolyl acetate
New Products
Tridecanoic acid 3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 2-Bromo-5-Iodopyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 1-Fluorocyclopropanecarboxylic Acid 2-(tert-Butoxycarbonyl)-5,7-dichloro-1,2,3,4-tetrahydroisoquinoline-6-carboxylic acid (S)-3-Hydroxypyrrolidine hydrochloride Dimethyl (2,2-dihydroxy-3,3-difluoro-2-oxoheptyl)phosphonate Lead tetraacetate 7-iodopyrrolo[2,1-f][1,2,4]triazin-4-amine 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amine 2-Chloro-6-nitro benzothiazole N-(4-Bromophenyl)-2-chloroacetamide 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinolineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
16800-67-2 1-Acetyl-3-indolyl acetate 99%View Details
16800-67-2 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
