1,10-DIAMINODECANE
Synonym(s):1,10-Decanediamine;Decamethylenediamine
- CAS NO.:646-25-3
- Empirical Formula: C10H24N2
- Molecular Weight: 172.31
- MDL number: MFCD00008151
- EINECS: 211-471-9
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-12 09:17:10
What is 1,10-DIAMINODECANE?
Chemical properties
white to light yellow chunks or powder
The Uses of 1,10-DIAMINODECANE
1,10-Diaminodecane is used in manufacturing method of polyimide powder.
Properties of 1,10-DIAMINODECANE
| Melting point: | 62 °C |
| Boiling point: | 140 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.857 |
| vapor pressure | 0.02Pa at 20℃ |
| refractive index | 1.6210 (estimate) |
| storage temp. | Keep in dark place,Inert atmosphere,Room temperature |
| solubility | Chloroform (Slightly), Methanol (Slightly) |
| pka | 10.97±0.10(Predicted) |
| form | Chunks or Powder |
| color | White to light yellow |
| Water Solubility | 5.9g/L at 20℃ |
| BRN | 1738591 |
| CAS DataBase Reference | 646-25-3(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | 1,10-Decanediamine (646-25-3) |
Safety information for 1,10-DIAMINODECANE
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P501:Dispose of contents/container to..… |
Computed Descriptors for 1,10-DIAMINODECANE
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1,10-Diaminodecane CAS 646-25-3View Details
646-25-3 -
1,10-Diaminodecane CAS 646-25-3View Details
646-25-3 -
1,10-Diaminodecane CAS 646-25-3View Details
646-25-3 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

