1-Pyrrolidino-1-cyclohexene
Synonym(s):1-(1-Cyclohexen-1-yl)pyrrolidine
- CAS NO.:1125-99-1
- Empirical Formula: C10H17N
- Molecular Weight: 151.25
- MDL number: MFCD00003163
- EINECS: 214-414-6
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-24 14:58:50
What is 1-Pyrrolidino-1-cyclohexene?
Chemical properties
clear light yellow liquid
The Uses of 1-Pyrrolidino-1-cyclohexene
1-Pyrrolidino-1-cyclohexene is a cyclic enamine that is used as an electron-rich dienophile in synthetic reactions.
Synthesis Reference(s)
Chemical and Pharmaceutical Bulletin, 16, p. 1466, 1968 DOI: 10.1248/cpb.16.1466
Properties of 1-Pyrrolidino-1-cyclohexene
| Melting point: | 113 °C |
| Boiling point: | 114-115 °C/15 mmHg (lit.) |
| Density | 0.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 103 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| form | Liquid |
| pka | 8.91±0.20(Predicted) |
| color | Clear light yellow |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 114797 |
| CAS DataBase Reference | 1125-99-1(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Pyrrolidine, 1-(1-cyclohexen-1-yl)-(1125-99-1) |
Safety information for 1-Pyrrolidino-1-cyclohexene
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H226:Flammable liquids H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
Computed Descriptors for 1-Pyrrolidino-1-cyclohexene
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1125-99-1 98%View Details
1125-99-1 -
1-Pyrrolidino-1-cyclohexene CAS 1125-99-1View Details
1125-99-1 -
1-Pyrrolidino-1-cyclohexene CAS 1125-99-1View Details
1125-99-1 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.


