1-HEXADECYNE
- CAS NO.:629-74-3
- Empirical Formula: C16H30
- Molecular Weight: 222.41
- MDL number: MFCD00015084
- EINECS: 211-106-3
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-20 15:44:59
Properties of 1-HEXADECYNE
| Melting point: | 15°C |
| Boiling point: | 148°C 10mm |
| Density | 0,797 g/cm3 |
| refractive index | 1.4420 |
| Flash point: | >110°C |
| form | clear liquid |
| color | Colorless to Yellow |
| Specific Gravity | 0.7965 (20℃) |
| BRN | 1702804 |
| InChI | InChI=1S/C16H30/c1-3-5-7-9-11-13-15-16-14-12-10-8-6-4-2/h1H,4-16H2,2H3 |
| CAS DataBase Reference | 629-74-3(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | 1-Hexadecyne (629-74-3) |
Safety information for 1-HEXADECYNE
| Signal word | Danger |
| Pictogram(s) |
![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H304:Aspiration hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P331:Do NOT induce vomiting. P301+P310:IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P405:Store locked up. |
Computed Descriptors for 1-HEXADECYNE
| InChIKey | UCIDYSLOTJMRAM-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | C#CCCCCCCCCCCCCCC |
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran

![ACETIC ACID (8R,9S,10R,13S,14S,17R)-17-ETHYNYL-10,13-DIMETHYL-3-OXO-2,3,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17-TETRADECAHYDRO-1H-CYCLOPENTA[A]PHENANTHREN-17-YL ESTER](https://img.chemicalbook.in/StructureFile/ChemBookStructure21/GIF/CB5797206.gif)






You may like
-
1-Hexadecyne CAS 629-74-3View Details
629-74-3 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

