1-(4-Fluorophenyl)-2-methylpropan-2-amine
- CAS NO.:1200-27-7
- Empirical Formula: C10H14FN
- Molecular Weight: 167.22
- MDL number: MFCD00082702
- EINECS: 679-126-9
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-05-28 02:10:43
What is 1-(4-Fluorophenyl)-2-methylpropan-2-amine?
The Uses of 1-(4-Fluorophenyl)-2-methylpropan-2-amine
1-(4-Fluorophenyl)-2-methyl-2-propylamine acts as a reagent in the discovery of benzooxazinones as β2-adrenoceptor agonists with 24h bronchodilatory efficacy. It is also used to synthesize oxadiazolyl ketones as novel potent DPPIV inhibitors.
Properties of 1-(4-Fluorophenyl)-2-methylpropan-2-amine
| Melting point: | 185-186 °C |
| Boiling point: | 82-83°C 9mm |
| Density | 1.024±0.06 g/cm3(Predicted) |
| refractive index | 1.495 |
| Flash point: | >110°C |
| solubility | DMF: 30 mg/mL; DMSO: 30 mg/mL; Ethanol: 30 mg/mL; PBS (pH 7.2): 2 mg/mL |
| form | liquid |
| pka | 9.88±0.25(Predicted) |
| color | Clear |
| BRN | 2802368 |
| CAS DataBase Reference | 1200-27-7(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | 1-(4-Fluorophenyl)-2-methyl-2-propylamine(1200-27-7) |
Safety information for 1-(4-Fluorophenyl)-2-methylpropan-2-amine
| Signal word | Warning |
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 |
| GHS Hazard Statements |
H314:Skin corrosion/irritation H318:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P301+P330+P331:IF SWALLOWED: Rinse mouth. Do NOT induce vomiting. P303+P361+P353:IF ON SKIN (or hair): Remove/Take off Immediately all contaminated clothing. Rinse SKIN with water/shower. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P405:Store locked up. |
Computed Descriptors for 1-(4-Fluorophenyl)-2-methylpropan-2-amine
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
1-(4-Fluorophenyl)-2-methyl-2-propylamine CAS 1200-27-7View Details
1200-27-7 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.

