(+)-NOE'S REAGENT
Synonym(s):(+)-MBF-OH dimer;(+)-Noe’s reagent;(2R,3aS,4R,7aS)-Octahydro-7,8,8-trimethyl-4,7-methanobenzofuran-2-yl ether;Bis[(2R,3aS,4R,7aS)octahydro-7,8,8-trimethyl-4,7-methanobenzofuran-2-yl] ether
- CAS NO.:87248-50-8
- Empirical Formula: C24H38O3
- Molecular Weight: 374.56
- MDL number: MFCD00074783
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-24 14:58:25
What is (+)-NOE'S REAGENT?
The Uses of (+)-NOE'S REAGENT
(+)-Noe-lactol? dimer can be used to prepare:
- Axially chiral isoquinoline derivatives by reacting with pyridinium?p-toluenesulfonate.
- Halofuginone lactate.
Properties of (+)-NOE'S REAGENT
| Melting point: | 149-151 °C |
| Boiling point: | 435.9±30.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.12±0.1 g/cm3(Predicted) |
| refractive index | 202.5 ° (C=2, THF) |
| storage temp. | 2-8°C |
| form | powder to crystal |
| color | White to Almost white |
| optical activity | [α]21/D +199.1°, c = 2.25 in THF |
| CAS DataBase Reference | 87248-50-8 |
Safety information for (+)-NOE'S REAGENT
Computed Descriptors for (+)-NOE'S REAGENT
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
Bis[(2R,3aS,4R,7aS)-octahydro-7,8,8-trimethyl-4,7-methanobenzofuran-2-yl] Ether [for Optical Resolution] CAS 87248-50-8View Details
87248-50-8 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
