(-)-Methyl (R)-3-hydroxypentanoate
Synonym(s):(−)-Methyl (R)-3-hydroxypentanoate
- CAS NO.:60793-22-8
- Empirical Formula: C6H12O3
- Molecular Weight: 132.16
- MDL number: MFCD00077796
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-24 14:59:10
What is (-)-Methyl (R)-3-hydroxypentanoate?
Description
(-)-Methyl (R)-3-hydroxypentanoate is a chiral building block for EPC syntheses. It has been extensively employed as a starting material for the development of chiral ligands and catalysts, enabling precise control over stereochemistry in organic reactions. Furthermore, (?)-Methyl (R)-3-hydroxyvalerate has been investigated for its potential as a chiral auxiliary in asymmetric synthesis.
Chemical properties
Colorless liquid
What are the applications of Application
(?)-Methyl (R)-3-hydroxyvalerate is a chiral building block for EPC syntheses
Properties of (-)-Methyl (R)-3-hydroxypentanoate
| Boiling point: | 68-70 °C/5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.029 g/mL at 20 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 76 °C |
| storage temp. | Desiccate at room temperature |
| form | Liquid |
| pka | 13.95±0.20(Predicted) |
| optical activity | [α]20/D 37±3°, c = 1% in chloroform |
| BRN | 4655380 |
| InChI | InChI=1S/C6H12O3/c1-3-5(7)4-6(8)9-2/h5,7H,3-4H2,1-2H3/t5-/m1/s1 |
Safety information for (-)-Methyl (R)-3-hydroxypentanoate
Computed Descriptors for (-)-Methyl (R)-3-hydroxypentanoate
| InChIKey | XHFXKKFVUDJSPJ-RXMQYKEDSA-N |
| SMILES | C(OC)(=O)C[C@H](O)CC |
New Products
3-AMINO-3-(2-FLUORO-PHENYL)-PROPIONIC ACID Pentadecanoic acid Hendecanoic acid 2-AMINO-3-METHYLQUINOLINE HYDROCHLORIDE 3-Hydroxypropionitrile DL-3-Amino-3-(2-methoxyphenyl)propionic acid 5-Bromo-2-Fluoropyridine 2,3-Diamino-5-Chloropyridine 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2,6-Diamino Pyridine 4-Amino-2-Chloropyridine 2-Hydroxy-4-Picoline 4-(4-(Dimethylamino)-1-(4-fluorophenyl)-1-hydroxybutyl)-3-(hydroxymethyl)benzonitrile 4-Bromo-3-(ethoxymethyl)benzoic acid 2,4-Dichloro-5-methoxyaniline 4,6-Dichloro-2-(propylthio)pyrimidin-5-amine N2-Isobutyryl-2'-O-methylguanosine 2-chloro-5-methylpyridin-4-amine 4-Bromobenzaldehyde 2-Chloro-6-nitro benzothiazole 2-Amino-4-phenyl-thiazole 4-Chloro-2-methyl quinoline 2-(Chloromethyl) quinazolin-4(3H)-one 5-Phenyl-[1,3,4]-thiadiazol-2-amineRelated products of tetrahydrofuran




![ETHYL 1-OXASPIRO[2.5]OCTANE-2-CARBOXYLATE](https://img.chemicalbook.in/CAS/GIF/6975-17-3.gif)



You may like
-
(−)-Methyl (R)-3-hydroxyvalerate CAS 60793-22-8View Details
60793-22-8 -
2-Bromo-4-nitropyridine-N-oxide 52092-43-0 98%View Details
52092-43-0 -
18979-61-8 98%View Details
18979-61-8 -
4, 4'-Ditolylamine (or) 4,4-Dimethyl Diphenylamine 620-93-9 98%View Details
620-93-9 -
2-Bromo-5-Chloropyridine 98%View Details
40473-01-6 -
2-Picolinic acid N-oxide 824-40-8 98%View Details
824-40-8 -
2-(2,4-Diaminophenoxy)ethanol Dihydrochloride 98%View Details
66422-95-5 -
Eperisone Hydrochloride APIView Details
56839-43-1
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
