α-Ionol
Synonym(s):4-(2,6,6-Trimethyl-2-cyclohexenyl)-3-buten-2-ol
- CAS NO.:25312-34-9
- Empirical Formula: C13H22O
- Molecular Weight: 194.31
- MDL number: MFCD00036594
- EINECS: 246-815-7
- SAFETY DATA SHEET (SDS)
- Update Date: 2026-04-03 14:17:14
What is α-Ionol?
Description
α-Ionol has the flavor of ionone, but softer and sweeter.
Chemical properties
α-Ionol has a flavor of ionone, but softer and sweeter.
Occurrence
Reported found in grape, raspberry and raspberry brandy
The Uses of α-Ionol
α-Ionol is an intermediate in synthesizing Tabanone (T003450), found in oils of Trifolium pratense L. and is a potential natural antioxidant.
Definition
ChEBI: 4,7-Megastigmadien-9-ol is a sesquiterpenoid.
Taste threshold values
Taste characteristics at 10 ppm: woody, ionone-like with a woody, floral powdery note.
Properties of α-Ionol
| Boiling point: | 127 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.918 g/mL at 20 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| FEMA | 3624 | ALPHA-IONOL |
| Flash point: | 93.4 °C |
| storage temp. | Refrigerator, under inert atmosphere |
| solubility | Chloroform (Sparingly), Methanol (Slightly) |
| form | Oil |
| pka | 14.40±0.20(Predicted) |
| color | Colourless |
| Odor | at 100.00 %. ionone tropical sweet floral violet woody |
| JECFA Number | 391 |
| BRN | 2327829 |
| EPA Substance Registry System | 3-Buten-2-ol, 4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-, (3E)- (25312-34-9) |
Safety information for α-Ionol
Computed Descriptors for α-Ionol
New Products
2-Ethoxyphenol Methyl 2-methoxy-5-sulfamoylbenzoate Ethyl 2-chloro-2-(2-(4-methoxyphenyl)hydrazono)acetate 3,6-Dichloropyridazine 3,6-Dichloro-4-Isopropylpyridazine 2-[(2-Ethoxyphenoxy)methyl]oxirane m-Tolualdehyde p-Anisaldehyde 2-Bromobenzaldehyde 4-Fluorobenzaldehyde 1-Propyl-4-piperidone 3-Amino-3-(3-fluorophenyl)propanoic acid 6-Methyl-2-pyridinemethanol 2-Pyridinecarboxaldehdye tert-Butyl ((1R,2S,5S)-2-amino-5-(dimethylcarbamoyl)cyclohexyl)carbamate 1-Indanone 2-Chloromethyl-6-methyl-pyridine 4-Morpholinoaniline Abiraterone Ethyl Ether 1-nitro-3,5-dimethyl adamantine (NMEM) Vardenafil Bis-sulphonamide(Dimer) 3-(2-aminoethyl) benzene sulfonamide Nabumetone Impurity 5 2,2-dibromo-1-cyclopropyl-2-(2-fluorophenyl)ethan-1-oneRelated products of tetrahydrofuran








You may like
-
α-Ionol CAS 25312-34-9View Details
25312-34-9 -
3-(4-Bromo-3-methyl-2-oxo-2,3-dihydro-1h-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidine-2,6-dione 2304754-51-4 99%+View Details
2304754-51-4 -
1126-74-5 99%+View Details
1126-74-5 -
2-Fluoro-6-iodobenzoic acid 99%+View Details
111771-08-5 -
120013-39-0 2,3-Dihydro-5,6-dimethoxy-2-(4-piperidinylmethyl)-1H-inden-1-one hydrochloride 99%+View Details
120013-39-0 -
4-FORMYL-N-CBZ-PIPERIDINE 99%+View Details
138163-08-3 -
ethyl 2-oxo-2,3,9,10-tetrahydro-1H-pyrido[3',4':4,5]pyrrolo[1,2,3-de]quinoxaline-8(7H)-carboxylate 313544-31-9 99%+View Details
313544-31-9 -
1-Boc-4-cyanopiperidine 91419-52-2 99%+View Details
91419-52-2
Statement: All products displayed on this website are only used for non medical purposes such as industrial applications or scientific research, and cannot be used for clinical diagnosis or treatment of humans or animals. They are not medicinal or edible.
